путовања и култура

Олимпијски спортисти

Фебруар 2021

Шкотска је произвела неколико врхунских спортиста, али мало ко их је достигло висине освајања олимпијског злата. Ево неколико Шкота који су успели ...

Лаунцестон Еллиот. Еллиот је освојио златну медаљу за дизање тегова - дизање тешке једне руке - на првим модерним олимпијским играма у Атини 1896. Иако је поносан на своје шкотско наслеђе, делове живота провео је у Аустралији, Енглеској и Индији.

Виндхам Халсвелле. Халсвелле је освојио своје злато на јединствен начин. У финалу 400м на Олимпијским играма у Лондону 1908. амерички такмичар трчао је испред Халсвеллеа да га „блокира“ - потез који су прихватиле Американци, али не и олимпијске власти; резултат - трка је прекинута и поновљена, а амерички тркачи су бојкотовали репризу. Иако је Халсвелле освојио злато, негде је спортско руководство напустило арену ...

Цхрис Хои. Бициклиста у стази Хои освојио је суђење на 1 км на Олимпијским играма у Атини 2004. Четири године касније освојио је три златне медаље на Олимпијским играма у Пекингу, што је изванредно достигнуће због чега је ушао у књиге рекорда. Успешан спортски спортиста, Хој је у веслању представљао своју државу на нивоу јуниора.

Ериц Лидделл. Један од ликова у филму Ватрене кочије, Лидделл је освојио 400м на Олимпијским играма у Паризу 1924; у процесу је поставио нови светски рекорд и тако двоструко изненадио своје такмичаре, јер 400 м није требало да му буде најјача удаљеност.

Мике МцИнтире. МцИнтире је освојио златну медаљу за једрење - Стар цласс - на Олимпијским играма 1988. у Сеулу. Његов партнер на том догађају био је Енглез Пхилип Ваиле. У школи се МцИнтире одлично снашао у пливању, али као одрасла особа одлучила се да се фокусира на једрење као његов главни спорт.

Дицк МцТаггарт. МцТаггарт је био из породице боксера - имао је браћу која је сама по себи била првак у спорту. Освојио је злато у лаганом боксу на Олимпијским играма у Мелбоурну 1956. Награђен је трофејем Вал Баркер да би признао своје достигнуће као најбољи боксер на играма у Мелбоурну.

Артхур Робертсон. Робертсон је био члан британског тима који је освојио златно злато на Олимпијским играма у Лондону 1908. године у трци три километра. Робертсон се непопустљив мушкарац окренуо атлетици након повреде која га је натерала да се одрекне прве љубави - бициклизма.

Аллан Веллс. Веллс је освојио злато на 100м на Олимпијским играма у Москви 1980. Као и код многих овде наведених шкотских спортских првака, он је успео у више спортова, фокусирајући се у почетку на троструки скок и скок у даљ.

Давид Вилкие. Вилкие је освојио своје олимпијско злато на Олимпијским играма 1976. у дисциплини 200 м прсно, постигавши светски рекорд у том процесу. Вилкие је створио преседан за пливаче који су у тркама носили наочаре и капу - уверење му је било да су му помогли да усмери његов напредак кроз воду.

ПостСцрипт - неки од људи који су постигли величину у раним данима Олимпијских игара срели су се трагично. Халсвелле је умро у акцији у Првом светском рату. Лидделл је умрла у интернацијском логору пред крај Другог светског рата.

Јефтинији прегледи за спортисте у олимпијској години (Фебруар 2021)

Ознаке Чланак: Олимпијски спортисти, шкотска култура, Давид Вилкие, Алански бунари, Артхур Робертсон, Дицк Мцтаггарт, Мике мцинтире, Ериц лидделл, Цхрис Хои, Сир Цхрис Цхрис Хои, Лаунцестон Еллиот, Виндхам Халсвелле, Шкотски спортисти, Шкотски спортисти, Шкотски олимпијци. , једрење, трчање, бокс